Μεγάλη πρόκριση για τους Νέους του Πιερικού

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε σήμερα στο γήπεδο του Λιτοχώρου μεταξύ των ομάδων Απόλλων Λιτοχώρου και ΣΦΚ Πιερικός για το κύπελλο ΕΠΣ Πιερίας. Ένα ματς που είχε, 5 γκολ , 2 κόκκινες .Ο κανονικός αγώνας έληξε 2-2 και έτσι ο νικητής κρίθηκε στο δεύτερο μέρος της παράτασης χάρη στο γκολ του Νούλα και την έξοχη απόκρουση του Τσιλεγγερίδη.

Αναλυτικότερα οι κυριότερες φάσεις του αγώνα και τα γκολ:

42’ λεπτό : Εκτέλεση φάουλ με τον Παναγιωτίδη για τον Πιερικό, την κεφαλιά ο Τσιώμης και η μπάλα φεύγει άουτ.

46’ λεπτό: Εκτέλεση  φάουλ για τον Απόλλωνα με τον Σπαθάρα , και η έξοχη απόκρουση του Τσιλιγγερίδη σε κόρνερ,

61’λεπτό: Εκτέλεση απευθείας φάουλ  , λίγο έξω και δεξιά της μεγάλης περιοχής , μπλοκάρει την μπάλα ο Τσιλιγγερίδης.

62’ λεπτό: Ο Καλαμπάκας που βγαίνει τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να πλασάρει από πολύ κοντά τον Τσιλιγγερίδη

65’ λεπτό: ΓΚΟΛ!! , Το 0-1 για τον Πιερικό με έξοχο πλασέ του Νούλα

66’ λεπτό: ΓΚΟΛ!!  Η ισοφάριση  για τον Απόλλωνα με τον Καραγιάννη

81’λεπτό : ΓΚΟΛ!!  Το 2-12 για τον Απόλλωνα με τον Παπαδιαμάντη με πλασέ

85’ λεπτό : ΓΚΟΛ!!  Το 2-2 για τον Πιερικό με σουτ από τον Καρτσαμπά

109’ λεπτό : ΓΚΟΛ!!  Το 2-3 για τον Πιερικό  με έξοχο διαγώνιο σουτ του  Νούλα

113’ λεπτό: Η πολύ δύσκολη απόκρουση του Τσιλιγγερίδη από την κεφαλιά του Χούτα που εξασφάλισε σε αυτό το καίριο σημείο του αγώνα  την νίκη της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ (Μυτιληναίος): Κουντουρίωτης Δ. , Παπαδιαμάντης , Σάλτας , Κλιγκόπουλος (48’ Αδαμίδης) , Κουντουριώτης , Οικονόμου , Συνανίδης , Δημητρίου (54’ Καραγιάννης) , Σπαθάρας (Φουρκιώτης) ,Καλαμπάκας , Χούτας

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ( Τερζόπολος):  Τσιλιγγερίδης , Παναγιωτίδης Γ. , Τσοπουζίδης , Γεωργιάδης , Μπλιούμης , Ζόβλικας , Δαλαμήτρας , Τσιώμης (91’ Αδάμος ) , Νούλας , Καρτσαμπάς (98’ Μυσιούδης Κ. ) , Ζούκα (Γκεράλντο).

Κόκκινες κάρτες: ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Παναγιωτίδης (με δεύτερη κίτρινη), ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ: Συνανίδης
Κίτρινες κάρτες: ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γεωργιάδης , Τσιλιγγερίδης, ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ: Δημητρίου , Σάλτας