Πιερικός και Εργοτέλης οι μόνοι αήττητοι στη Β΄εθνική

Αγωνιστική με πολλές πρωτιές ήταν η 5η, καθώς Καλλονή και Πανσερραϊκός έκαναν τις πρώτες τους ήττες, η Παναχαϊκή πέτυχε την πρώτη της νίκη και η κορυφή έχει πάρει "φωτιά".
Αξίζει να σημειώσουμε πως το ματς του Ολυμπιακού Βόλου με την Καλλιθέα διεκόπη για αρκετή ώρα εξαιτίας ενός πανό, με τον διαιτητή να δείχνει 18 λεπτά καθυστερήσεις!
Το παιχνίδι της Δόξας με τον Βύζα αναβλήθηκε, καθώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση λόγω της έντονης βροχής.
Στην Ριζούπολη το ματς του Απόλλα με τον Ηρακλή ήταν φτωχό σε θέαμα, οπότε δικαιολογείται και το σκορ.
Ο Πανσερραϊκός και η Καλλονή γνώρισαν τις πρώτες  τους ήττες από Γιαννιτσά και Νίκη Βόλου αντίστοιχα, ο Φωκικός γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από τον Εθνικός

Γαζώρου, ενώ η Καβάλα αν και ήταν καλύτερη ήρθε ισόπαλη στο Ανθή Καραγιάννη με τον Θρασύβουλο.  Τέλος η Καλλιθέα απέδρασε με το βαθμό από τον Βόλο.

Κυριακή 14/10
Παναχαϊκή - Βύζας Μεγάρων: 2-1 (47' Μπρέσκα, 93' Μαπούκου / 12' Βελέτης)

Πιερικός - Εργοτέλης 1-1: (55' πεν. Γιαζιτζόγλου/ 26' Ζαχόρα)

Δευτέρα 15/10
Δόξα Δράμας - Αν. Επανομής: Αναβλήθηκε λόγω της κακής κατάστασης του γηπέδου

Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής Ψαχνών: (0-0) 0-0

Αν. Γιαννιτσών - Πανσερραϊκός: (0-0) 1-0 (Ιορδανίδης 65 φάουλ)

Ολυμπιακός Βόλου - Καλλιθέα: (1-0) 1-1 (Κόλεφ 39' σουτ - Φαρινόλα σουτ 70')

ΑΕΛ Καλλονής - Νίκη Βόλου: (0-1) 0-2 (Φλίγκος σουτ 30', Γιάκομπ 89' σουτ)

Εθνικός Γαζώρου - Φωκικός: (3-0) 4-0 (Γκόγκας 17' κεφ, Μπεκιάρης σουτ 22', Ζιγκερίδης σουτ 47', 70')

Νέα Καβάλα - Θρασύβουλος: (1-0) 1-1 (Ντιέ 9' φάουλ - Μπέκα 80' σουτ)

Παναιτωλικός - ΑΕΛ: Στις 19:00

* Σε παρένθεση το αποτέλεσμα του ημιχρόνου

** Ρεπό έχει ο ΑΕΠ Ηρακλής 1908

Μικρά - μικρά από τα γήπεδα
-- Ρεκόρ προσέλευσης στην Μυτιλήνη για την ΑΕΛ.
-- Το παιχνίδι του Βόλου διεκόπη αρχικά για 12 λεπτά καθώς ο διαιτητής ήθελε ένα πανό να φύγει από τις κερκίδες (ήταν για τα επεισόδια που είχαν γίνει με την Νίκη Βόλου, χωρίς να είναι όμως υβριστικό). Το πανό επέστρεψε ξανά και ο διαιτητής πήγε στα αποδυτήρια.
-- 18 λεπτά καθυστερήσεις κράτησε ο διαιτητής στο Πανθεσσαλικό!
-- Πρώτη ήττα για Πανσερραϊκό και Καλλονή φέτος
-- Με δέκα παίκτες έμεινε ο Πανσερραϊκός
-- Με δέκα παίκτες έμεινε και η Καλλιθέα

Πρώτοι σκόρερ
4 γκολ: Αλεξάντρε Ντακόλ (Καλλιθέα)

3 γκολ: Πάτρικ Ογκουνσότο (Αν. Επανομής), Σαμπέγκου Μπανγκουρά (Πανσερραϊκός), Ντάριο Ζαχόρα (Εργοτέλης)